bison 1.875d - en to da translation catalogue (102 entries)

en: warning
da: advarsel

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
da:     Konflikt mellem regel %d og element %s løstes som skift

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
da:     Konflikt mellem regel %d og element %s løstes som reducér

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
da:     Konflikt mellem regel %d og element %s løstes som en fejl

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
da: konflikter: %d skift/reducér, %d reducér/reducér

en: conflicts: %d shift/reduce
da: konflikter:  %d skift/reducér

en: conflicts: %d reduce/reduce
da: konflikter:  %d reducér/reducér

en: State %d
da: Tilstand %d

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
da: %%expect-rr kan kun bruges ved GLR-fortolkere

en: expected %d shift/reduce conflict | expected %d shift/reduce conflicts
da[0]: forventede %d skift/reducér-konflikt
da[1]: forventede %d skift/reducér-konflikter

en: expected %d reduce/reduce conflict | expected %d reduce/reduce conflicts
da[0]: forventede %d reducér/reducér-konflikt
da[1]: forventede %d reducér/reducér-konflikter

en: cannot open file `%s'
da: kan ikke åbne filen "%s"

en: I/O error
da: Fejl ved ind- eller udlæsning

en: cannot close file
da: kan ikke lukke fil

en: conflicting outputs to file %s
da: konfliktende uddata til filen %s

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv med "%s --help" for mere information.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
da: Brug: %s [FLAG]... FIL

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
da: Skrevet af Robert Corbett og Richard Stallman.

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
da: Copyright © %d Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er frit programmel, se kildekoden for kopieringsbetingelser. Der
    gives INGEN garanti, endog ikke for SALGBARHED eller EGNETHED FOR NOGET
    BESTEMT FORMÅL.

en: missing operand after `%s'
da: manglende operand efter "%s"

en: extra operand `%s'
da: overtallig operand "%s"

en: empty
da: tom

en: Grammar
da: Grammatik

en: missing identifier in parameter declaration
da: manglende identifikator i parameterdeklaration

en:  type %d is %s
da:  type %d er %s

en: shift, and go to state %d
da: skift, og gå til tilstand %d

en: go to state %d
da: gå til tilstand %d

en: error (nonassociative)
da: fejl (ikke-associativ)

en: reduce using rule %d (%s)
da: reducér med regel %d (%s)

en: accept
da: acceptér

en: state %d
da: tilstand %d

en: Terminals, with rules where they appear
da: Terminaler, med regler hvor de forekommer

en: Nonterminals, with rules where they appear
da: Ikke-terminaler, med regler hvor de forekommer

en:  on left:
da:  til venstre:

en:  on right:
da:  til højre:

en: multiple %s declarations
da: flere %s-deklarationer

en: rule given for %s, which is a token
da: regel givet for %s som er et element

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
da: typekonflikt for standardhandling: <%s> != <%s>

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
da: tom regel for typet ikke-terminal, og ingen handling

en: only one %s allowed per rule
da: kun en %s tilladt per regel

en: %s affects only GLR parsers
da: %s påvirker kun GLR-fortolkere

en: %s must be followed by positive number
da: %s skal følges af et positivt tal

en: no rules in the input grammar
da: ingen regler i inddatagrammatikken

en: start symbol %s does not derive any sentence
da: startsymbolet %s genererer ingen sætninger

en: $$ of `%s' has no declared type
da: $$ for "%s" har ingen erklæret type

en: $%d of `%s' has no declared type
da: $%d for "%s" har ingen erklæret type

en: integer out of range: %s
da: heltal uden for gyldigshedsområdet: %s

en: stray `,' treated as white space
da: Malplaceret "," behandlet som blanktegn

en: invalid directive: %s
da: ugyldigt direktiv: %s

en: invalid character: %s
da: ugyldigt tegn: %s

en: invalid null character
da: ugyldigt NUL-tegn

en: invalid escape sequence: %s
da: ugyldig undvigesekvens: %s

en: invalid null character: %s
da: ugyldigt NUL-tegn: %s

en: unrecognized escape sequence: %s
da: ukendt undvigesekvens: %s

en: missing `%s' at end of file
da: manglende "%s" ved slutningen af filen

en: missing `%s' at end of line
da: manglende "%s" ved slutningen af linjen

en: %s redeclaration for %s
da: gentagen %s-erklæring for %s

en: symbol %s redefined
da: symbol %s redefineret

en: redefining user token number of %s
da: redefinition af elementnummer for %s

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
da: symbol %s bruges, men er ikke defineret som et element og har ingen regler

en: symbol `%s' used more than once as a literal string
da: symbol "%s" bruges mere end en gang som en bogstavelig streng

en: symbol `%s' given more than one literal string
da: symbol "%s" har fået mere end én bogstavelig streng

en: tokens %s and %s both assigned number %d
da: elementerne %s og %s har begge fået nummer %d

en: the start symbol %s is undefined
da: startsymbolet %s er udefineret

en: the start symbol %s is a token
da: startsymbolet %s er et element

en: invalid argument %s for %s
da: ugyldigt argument %s til %s

en: ambiguous argument %s for %s
da: flertydigt argument %s til %s

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
da: %u bitmængdeallokeringer, %u frigjort (%.2f%%).

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
da: %u bitmængdeindstillinger, %u cachede (%.2f%%)

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
da: %u bitmængdenulstillinger, %u cachede (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
da: %u bitmængdetest, %u cachede (%.2f%%)

en: %u bitset_lists
da: %u bitmængdelister

en: count log histogram
da: kaldsloghistogram

en: size log histogram
da: størrelsesloghistogram

en: density histogram
da: densitetshistogram

en: Bitset statistics:
da: Bitmængdestatistik:

en: Accumulated runs = %u
da: Akkumulerede kørsler = %u

en: Could not read stats file.
da: Kunne ikke læse statistikfil.

en: Bad stats file size.
da: Dårlig statistikfilstørrelse.

en: Could not write stats file.
da: Kunne ikke skrive statistikfil.

en: Could not open stats file for writing.
da: Kunne ikke åbne statistikfil for skrivning.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flaget "%s" er flertydigt

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget "--%s" tager intet argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget "%c%s" tager intet argument

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flaget "%s" behøver et argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag "--%s"

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag "%c%s"

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ikke tilladt flag -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt flag --%c

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flaget behøver et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget "-W %s" er flertydigt

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget "-W %s" tager intet argument

en: memory exhausted
da: hukommelsen opbrugt

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
da: "

en: '
da: "

en: subsidiary program `%s' could not be invoked
da: hjælpeprogrammet "%s" kunne ikke startes

en: 
    Execution times (seconds)
da: 
    Udførelsestider (sekunder)

en:  TOTAL                 :
da:  TOTALT                :

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
da: tid i %s: %ld.%06ld (%ld%%)
