cpplib 14.1-b20240218 - en to sv translation catalogue (271 entries)

en: "%s" after # is not a positive integer
sv: ”%s” efter # är inte ett positivt heltal

en: "%s" after #line is not a positive integer
sv: ”%s” efter #line är inte ett positivt heltal

en: "%s" cannot be used as a macro name
sv: ”%s” kan inte användas som ett makronamn

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
sv: ”%s” kan inte användas som ett makronamn eftersom det är en operator i C++

en: "%s" is closing an unopened context
sv: ”%s” stänger ett oöppnat sammanhang

en: "%s" is not a valid filename
sv: ”%s” är inte ett giltigt filnamn

en: "%s" is not defined, evaluates to 0
sv: ”%s” är inte definierad, beräknas till 0

en: "%s" re-asserted
sv: ”%s” omförsäkrat

en: "%s" redefined
sv: ”%s” omdefinierad

en: "%s" used outside of preprocessing directive
sv: ”%s” använt utanför något preprocessordirektiv

en: "/*" within comment
sv: ”/*” i kommentar

en: #%s after #else
sv: #%s efter #else

en: #%s before C++23 is a GCC extension
sv: #%s före C++23 är en GCC-utvidgning

en: #%s before C23 is a GCC extension
sv: #%s före C23 är en GCC-utvidgning

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
sv: #%s förväntar ”FILNAMN” eller <FILNAMN>

en: #%s is a GCC extension
sv: #%s är en GCC-utvidgning

en: #%s is a deprecated GCC extension
sv: #%s är en GCC-utvidgning som avrådes ifrån

en: #%s without #if
sv: #%s utan #if

en: #else after #else
sv: #else efter #else

en: #else without #if
sv: #else utan #if

en: #endif without #if
sv: #endif utan #if

en: #include nested depth %u exceeds maximum of %u (use -fmax-include-depth=DEPTH to increase the maximum)
sv: nästningsdjup %u av #include överskrider maximum på %u (använd -fmax-include-depth=DJUP för att öka maximumet)

en: #include_next in primary source file
sv: #include_next i primär källkodsfil

en: #pragma %s %s is already registered
sv: #pragma %s %s är redan registrerat

en: #pragma %s is already registered
sv: #pragma %s är redan registrerat

en: #pragma once in main file
sv: #pragma once i huvudfil

en: #pragma system_header ignored outside include file
sv: #pragma system_header ignorerat utanför huvudfil

en: %.*s is not a valid universal character
sv: %.*s är inte ett giltigt universellt tecken

en: %.*s is outside the UCS codespace
sv: %.*s är utanför UCS-kodrymden

en: %s in preprocessing directive
sv: %s i preprocessordirektiv

en: %s is a block device
sv: %s är en blockenhet

en: %s is shorter than expected
sv: %s är kortare än förväntat

en: %s is too large
sv: %s är för stor

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
sv: %s: används inte för att ”%.*s” definieras som ”%s” inte ”%.*s”

en: %s: not used because `%.*s' is poisoned
sv: %s: inte använd för att ”%.*s” är förgiftad

en: %s: not used because `%.*s' not defined
sv: %s: inte använd för att ”%.*s” inte är definierad

en: %s: not used because `%s' is defined
sv: %s: inte använd för att ”%s” är definierad

en: %s: not used because `__COUNTER__' is invalid
sv: %s: inte använd för att ”__COUNTER__” är ogiltig

en: '##' cannot appear at either end of __VA_OPT__
sv: ”##” kan inte förekomma vid någon av ändarna av __VA_OPT__

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
sv: ”##” kan inte förekomma vid någon av ändarna av makroexpansionen

en: '#' is not followed by a macro parameter
sv: ”#” följs inte av en makroparameter

en: '$' in identifier or number
sv: ”$” i identifierare eller tal

en: '?' without following ':'
sv: ”?” utan följande ”:”

en: '\N' not followed by '{'
sv: ”\N” inte följt av ”{”

en: '\N{' not terminated with '}' after %.*s
sv: ”\N{” inte avslutad med ”}” efter %.*s

en: '\N{' not terminated with '}' after %.*s; treating it as separate tokens
sv: ”\N{” inte avslutad med ”}” efter %.*s; behandlar det som separata symboler

en: '\o' not followed by '{'
sv: ”\o” inte följt av ”{”

en: '\o{' not terminated with '}' after %.*s
sv: ”\o{” inte avslutad med ”}” efter %.*s

en: '\u{' not terminated with '}' after %.*s
sv: ”\u{” inte avslutad med ”}” efter %.*s

en: '\u{' not terminated with '}' after %.*s; treating it as separate tokens
sv: ”\u{” inte avslutad med ”}” efter %.*s; behandlar det som separata symboler

en: '\x{' not terminated with '}' after %.*s
sv: ”\x{” inte avslutad med ”}” efter %.*s

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
sv: (”%s” är en alternativ symbol för ”%s” i C++)

en: (this will be reported only once per input file)
sv: (detta rapporteras bara en gång per infil)

en: C++ style comments are incompatible with C90
sv: kommentarer i C++-stil är inkompatibla med C90

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
sv: C++ kommentarer tillåts inte i ISO C90

en: C++11 requires a space between string literal and macro
sv: C++11 kräver ett mellanrum mellan en strängkonstant och ett makro

en: C99's universal character names are incompatible with C90
sv: C99:s universella teckennamn är inkompatibla med C90

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
sv: CPP-aritmetik måste vara åtminstone så precis som målets int

en: CPP half-integer narrower than CPP character
sv: CPP:s halva heltal är smalare än CPP:s tecken

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
sv: CPP på denna värd kan inte hantera breda teckenkonstanter över %lu bitar, men målet kräver %lu bitar

en: ISO C does not permit named variadic macros
sv: ISO C tillåter inte namngivna variabla makron

en: ISO C does not support literal %<wb%> suffixes before C23
sv: ISO C stödjer inte literala suffix %<wb%> före C23

en: ISO C++ does not permit named variadic macros
sv: ISO C++ tillåter inte namngivna variabla makron

en: ISO C++11 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
sv: ISO C++11 kräver åtminstone ett argument för ”...” i ett makro med variabelt antal argument

en: ISO C++11 requires whitespace after the macro name
sv: ISO C++11 kräver mellanrum efter makronamnet

en: ISO C99 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
sv: ISO C99 kräver åtminstone ett argument för ”...” i ett makro med variabelt antal argument

en: ISO C99 requires whitespace after the macro name
sv: ISO C99 kräver mellanrum efter makronamnet

en: In _cpp_valid_ucn but not a UCN
sv: I _cpp_valid_ucn men inte en UCN

en: Multiple include guards may be useful for:
sv: Multipla inkluderingsvakter kan vara användbart för:

en: NULL directory in find_file
sv: NULL-katalog i find_file

en: UTF-8 vs UCN mismatch when closing a context by "%s"
sv: UTF-8 och UCN stämmer inte när ett sammanhang stängs av ”%s”

en: \N{%.*s} is not a valid universal character
sv: \N{%.*s} är inte ett giltigt universellt tecken

en: \N{%.*s} is not a valid universal character; treating it as separate tokens
sv: \N{%.*s} är inte ett giltigt universellt tecken; behandlar det som separata symboler

en: \x used with no following hex digits
sv: \x använt utan några följande hexadecimala siffror

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
sv: _Pragma tar en strängkonstant inom parenteser

en: __COUNTER__ expanded inside directive with -fdirectives-only
sv: __COUNTER__ expanderad inuti direktiv med -fdirectives-only

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C++11 variadic macro
sv: __VA_ARGS__ kan endast dyka upp i expansionen av ett C++11-makro med variabelt argumentantal

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
sv: __VA_ARGS__ kan endast dyka upp i expansionen av ett C99-makro med variabelt argumentantal

en: __VA_OPT__ can only appear in the expansion of a C++20 variadic macro
sv: __VA_OPT__ kan endast dyka upp i expansionen av ett C++20-makro med variabelt argumentantal

en: __VA_OPT__ is not available until C++20
sv: __VA_OPT__ är inte tillgängligt förrän C++20

en: __VA_OPT__ is not available until C23
sv: __VA_OPT__ är inte tillgängligt förrän C23

en: __VA_OPT__ may not appear in a __VA_OPT__
sv: __VA_OPT__ får inte förekomma i en __VA_OPT__

en: __VA_OPT__ must be followed by an open parenthesis
sv: __VA_OPT__ måste följas av en öppningsparentes

en: `%.*s' is not in NFC
sv: ”%.*s” är inte i NFC

en: `%.*s' is not in NFKC
sv: ”%.*s” är inte i NFKC

en: adjacent digit separators
sv: intilliggande sifferseparatorer

en: anonymous variadic macros were introduced in C++11
sv: anonyma variabla makron introducerades i C++11

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
sv: anonyma variabla makron introducerades i C99

en: assertion without predicate
sv: försäkran utan predikat

en: assertions are a GCC extension
sv: försäkringar är en GCC-utvidgning

en: assertions are a deprecated extension
sv: försäkringar är en utvidgning som avrådes ifrån

en: at least one character in a multi-character literal not encodable in a single execution character code unit
sv: åtminstone ett tecken i en flerteckensliteral är inte kodbart i en ensam körtidsteckenskodenhet

en: attempt to use poisoned "%s"
sv: försök att använda förgiftad ”%s”

en: backslash and newline separated by space
sv: bakåtstreck och nyrad skiljda av mellanrum

en: backslash-newline at end of file
sv: bakåtstreck-nyrad vid filslut

en: binary constants are a C++14 feature or GCC extension
sv: binära konstanter är C++14-funktion eller GCC-utvidgning

en: binary constants are a C23 feature
sv: binära konstanter är en C23-funktion

en: binary constants are a C23 feature or GCC extension
sv: binära konstanter är C23-funktion eller GCC-utvidgning

en: cannot find source file %s
sv: kan inte hitta källfil %s

en: character 0x%lx is not in the basic source character set
sv: tecken 0x%lx finns inte i källkodens grundteckenuppsättning

en: character 0x%lx is not unibyte in execution character set
sv: tecken 0x%lx är inte en byte i teckenuppsättning för körning

en: character not encodable in a single code unit
sv: tecknet är inte kodbart i en ensam kodenhet

en: character not encodable in a single execution character code unit
sv: tecknet är inte kodbart i en ensam körtidsteckenskodenhet

en: comma operator in operand of #if
sv: kommaoperator i operand till #if

en: conversion from %s to %s not supported by iconv
sv: konvertering från %s till %s stödjs inte av iconv

en: converting UCN to execution character set
sv: vid konvertering av UCN till teckenuppsättning för körning

en: converting UCN to source character set
sv: vid konvertering av UCN källteckenuppsättning

en: converting escape sequence to execution character set
sv: vid konvertering av specialsekvens till teckenuppsättning för körning

en: converting to execution character set
sv: konverterar till teckenuppsättning för körning

en: could not determine date and time
sv: det gick inte att avgöra datum och tid

en: could not determine file timestamp
sv: det gick inte att avgöra fils tidsstämpel

en: cppchar_t must be an unsigned type
sv: cppchar_t måste vare en teckenlös typ

en: current file is older than %s
sv: aktuell fil är äldre än %s

en: decimal float constants are a C23 feature
sv: decimala flyttalskonstanter är en C23-funktion

en: delimited escape sequences are only valid in C++23
sv: avgränsade specialsekvenser är endast giltiga i C++23

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
sv: upptäckte rekursion vid under expansion av makrot ”%s”

en: did you mean \N{%s}?
sv: menade du \N{%s}?

en: division by zero in #if
sv: division med noll i #if

en: duplicate macro parameter "%s"
sv: dubblerad makroparameter ”%s”

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
sv: att bädda in ett direktiv i makroargument är inte portabelt

en: empty character constant
sv: tom teckenkonstant

en: empty delimited escape sequence
sv: tom avgränsad specialsekvens

en: empty delimited escape sequence; treating it as separate tokens
sv: tom avgränsad specialsekvens; behandlar den som separata symboler

en: empty filename in #%s
sv: tomt filnamn i #%s

en: empty named universal character escape sequence
sv: ofullständig namngiven universell teckenspecialsekvens

en: empty named universal character escape sequence; treating it as separate tokens
sv: tomma namngivna universella teckenspecialsekvenser; behandlar det som separata symboler

en: end of bidirectional context
sv: slut på dubbelriktat sammanhang

en: expected ')' after "..."
sv: ”)” förväntades efter ”...”

en: expected ')' before end of line
sv: ”)” förväntades före slutet på raden

en: expected ',' or ')', found "%s"
sv: ”,” eller ”)” förväntades, ”%s” hittades

en: expected parameter name before end of line
sv: parameternamn förväntades före slutet på raden

en: expected parameter name, found "%s"
sv: parameternamn förväntades, ”%s” hittades

en: extended character %.*s is not valid at the start of an identifier
sv: utökat tecken %.*s är inte giltigt vid början av en identifierare

en: extended character %.*s is not valid in an identifier
sv: utökat tecken %.*s är inte giltigt i en identifierare

en: extra tokens at end of #%s directive
sv: extra symboler vid slutet av direktivet #%s

en: failure to convert %s to %s
sv: misslyckades att konvertera %s till %s

en: file "%s" linemarker ignored due to incorrect nesting
sv: filen ”%s” linjemarkör ignoreras på grund av felaktig nästning

en: fixed-point constants are a GCC extension
sv: fastdecimalskonstanter är en GCC-utvidgning

en: floating constant in preprocessor expression
sv: flyttalskonstant i preprocessoruttryck

en: found problematic Unicode character "%s"
sv: hittade ett problematiskt Unicode-tecken ”%s”

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
sv: funktionsliknande makrot ”%s” måste användas med ett argument i traditionell C

en: hex escape sequence out of range
sv: hexadecimal specialsekvens utanför intervallet

en: identifier "%s" is a special operator name in C++
sv: identifieraren ”%s” är ett speciellt operatornamn i C++

en: imaginary constants are a GCC extension
sv: imaginära konstanter är en GCC-utvidgning

en: imaginary number in preprocessor expression
sv: imaginärt tal i preprocessoruttryck

en: impossible operator '%u'
sv: omöjlig operator ”%u”

en: incomplete universal character name %.*s
sv: ofullständigt universellt teckennamn %.*s

en: integer constant is so large that it is unsigned
sv: heltalskonstant är så stor att den är teckenlös

en: integer constant is too large for its type
sv: heltalskonstant är för stor för sin typ

en: integer overflow in preprocessor expression
sv: heltalsspill i preprocessoruttryck

en: invalid "#pragma GCC %s" directive
sv: ogiltigt direktiv ”#pragma GCC %s”

en: invalid #%s directive
sv: ogiltigt #%s-direktiv

en: invalid #pragma GCC poison directive
sv: ogiltigt direktiv #pragma GCC poison

en: invalid #pragma pop_macro directive
sv: ogiltigt direktiv #pragma pop_macro

en: invalid #pragma push_macro directive
sv: ogiltigt direktiv #pragma push_macro

en: invalid UTF-8 character <%x>
sv: felaktigt UTF-8-tecken <%x>

en: invalid UTF-8 character <%x><%x>
sv: felaktigt UTF-8-tecken <%x><%x>

en: invalid UTF-8 character <%x><%x><%x>
sv: felaktigt UTF-8-tecken <%x><%x><%x>

en: invalid UTF-8 character <%x><%x><%x><%x>
sv: felaktigt UTF-8-tecken <%x><%x><%x><%x>

en: invalid built-in macro "%s"
sv: ogiltigt inbyggt makro ”%s”

en: invalid character '%c' in raw string delimiter
sv: ogiltigt tecken ”%c” i avgränsare för rå sträng

en: invalid flag "%s" in line directive
sv: ogiltig flagga ”%s” i line-direktiv

en: invalid new-line in raw string delimiter
sv: felaktig nyrad i rå sträng-avgränsare

en: invalid prefix "0b" for floating constant
sv: ogiltigt prefix ”0b” på flyttalskonstant

en: invalid preprocessing directive #%s
sv: ogiltigt preprocessordirektiv #%s

en: invalid preprocessing directive #%s; did you mean #%s?
sv: ogiltigt preprocessordirektiv #%s; menade du #%s?

en: invalid string literal, ignoring final '\'
sv: ogiltig strängkonstant, ignorerar avslutande ”\”

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
sv: ogiltigt suffix ”%.*s” på flyttalskonstant

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
sv: ogiltig ändelse ”%.*s” på heltalskonstant

en: invalid suffix "%.*s" with hexadecimal floating constant
sv: ogiltigt suffix ”%.*s” på hexadecimal flyttalskonstant

en: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and string macro
sv: ogiltigt suffix på konstant; C++11 kräver ett mellanrum mellan konstant och strängmakro

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C++98
sv: vid anrop av makro %s argument %d: tomma makroargument är odefinierade i ISO C++98

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C90
sv: vid anrop av makro %s argument %d: tomma makroargument är odefinierade i ISO C90

en: line number out of range
sv: radnummer utanför möjligt intervall

en: macro "%s" defined here
sv: makrot ”%s” är definierat här

en: macro "%s" is not used
sv: makrot ”%s” är inte använt

en: macro "%s" might prevent reproducible builds
sv: makrot ”%s” kan förhindra reproducerbara byggen

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
sv: makro ”%s” skickade %u argument, men det tar bara %u

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
sv: makrot ”%s” kräver %u argument, men endast %u anges

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
sv: makroargumentet ”%s” skulle bli gjort till sträng i traditionell C

en: macro names must be identifiers
sv: makronamn måste vara identifierare

en: missing '(' after predicate
sv: saknas '(' efter predikat

en: missing '(' before "%s" operand
sv: ”(” saknas före operanden till ”%s”

en: missing '(' in expression
sv: saknad ”(” i uttryck

en: missing ')' after "%s" operand
sv: ”)” saknas efter operanden till ”%s”

en: missing ')' after "defined"
sv: saknar ')' efter ”defined”

en: missing ')' in expression
sv: saknad ”)” i uttryck

en: missing ')' to complete answer
sv: saknas ')' för att avsluta svaret

en: missing open quote
sv: inledande citationstecken saknas

en: missing terminating %c character
sv: avslutande %c-tecken saknas

en: missing terminating > character
sv: saknar avslutande tecken >

en: missing whitespace after the macro name
sv: mellanrum saknas efter makronamn

en: module control-line "%s" cannot be an object-like macro
sv: modulstyrraden ”%s” får inte vara ett objektlikt makro

en: module control-line cannot be in included file
sv: modulstyrraden kan inte finnas i en inkluderad fil

en: multi-character character constant
sv: flerteckens teckenkonstant

en: multi-character literal cannot have an encoding prefix
sv: flerteckensliteraler kan inte ha ett kodningsprefix

en: multi-character literal with %ld characters exceeds 'int' size of %ld bytes
sv: flerteckensliteral med %ld tecken överskrider storleken på ”int” på %ld byte

en: multi-line comment
sv: flerradskommentar

en: named universal character escapes are only valid in C++23
sv: namngivna universella teckenspecialsekvenser är endast giltiga i C++23

en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
sv: ingen iconv-implementation, kan inte konvertera från %s till %s

en: no include path in which to search for %s
sv: ingen huvudfilssökväg att leta efter %s i

en: no macro name given in #%s directive
sv: inget makronamn angivet i direktivet #%s

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
sv: icke-ISO-standardspecialsekvens, ”\%c”

en: null character(s) ignored
sv: nolltecken ignorerat

en: null character(s) preserved in literal
sv: nolltecken bevarade i konstant

en: numeric escape sequence in unevaluated string: '\%c'
sv: numerisk specialsekvens i oevaluerad sträng: ”\%c”

en: octal escape sequence out of range
sv: oktal specialsekvens utanför intervallet

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
sv: en eller flera PCH-filer hittades, men de var inte korrekta

en: operator "%s" requires a header-name
sv: operatorn ”%s” måste ha ett huvudnamn

en: operator "defined" requires an identifier
sv: operatorn ”defined” måste ha en identifierare

en: pasting "%.*s" and "%.*s" does not give a valid preprocessing token
sv: att sätta ihop ”%.*s” och ”%.*s” ger inte en giltig preprocessorsymbol

en: poisoned here
sv: förgiftad här

en: poisoning existing macro "%s"
sv: förgiftar existerande makro ”%s”

en: predicate must be an identifier
sv: predikat måste vara en identifierare

en: predicate's answer is empty
sv: predikatets svar är tomt

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
sv: preprocessoraritmetik har en högsta precision på %lu bitar; målet kräver %lu bitar

en: raw string delimiter longer than %d characters
sv: avgränsare för rå sträng längre än %d tecken

en: raw string delimiter longer than 16 characters
sv: avgränsare för rå sträng längre än 16 tecken

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
sv: registrerar ”%s” både som ett pragma och ett pragma namespace

en: registering pragma "%s" with name expansion and no namespace
sv: registrerar pragma ”%s” med namnexpansion och utan namnrymd

en: registering pragma with NULL handler
sv: registrerar pragma med NULL-hanterare

en: registering pragmas in namespace "%s" with mismatched name expansion
sv: registrerar pragman i namnrymden ”%s” med namnexpansion som inte passar ihop

en: stdout
sv: standard ut

en: style of line directive is a GCC extension
sv: stil på raddirektiv är en GCC-utvidgning

en: suffix for double constant is a GCC extension
sv: suffix för double-konstanter är en GCC-utvidgning

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
sv: föreslår att dölja #%s från traditionell C med en indenterad #

en: suggest not using #elif in traditional C
sv: föreslår att inte använda #elif i traditionell C

en: syntax error in macro parameter list
sv: syntaxfel i makroparameterlista

en: target char is less than 8 bits wide
sv: målets char är mindre än 8 bitar bred

en: target int is narrower than target char
sv: målets int är smalare än målets char

en: target wchar_t is narrower than target char
sv: målets wchar_t är smalare än målets char

en: the conditional began here
sv: villkorssatsen började här

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
sv: vänsteroperanden till ”%s” byter tecken vid befordran

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
sv: betydelsen av ”\%c” är annorlunda i traditionell C

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
sv: betydelsen av ”\a” är annorlunda i traditionell C

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
sv: betydelsen av ”\x” är annorlunda i traditionell C

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
sv: högeroperanden till ”%s” byter tecken vid befordran

en: this is the location of the previous definition
sv: detta är platsen för den tidigare definitionen

en: this use of "defined" may not be portable
sv: denna användning av ”defined” är kanske inte portabel

en: traditional C ignores #%s with the # indented
sv: traditionell C ignorerar #%s där tecknet # är indenterat

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
sv: traditionell C tillåter inte suffixet ”%.*s”

en: traditional C rejects the unary plus operator
sv: traditionell C hanterar inte operatorn unärt plus

en: trigraph ??%c converted to %c
sv: trigraph ??%c konverterad till %c

en: trigraph ??%c ignored, use -trigraphs to enable
sv: trigraph ??%c ignorerad, använd -trigraphs för att aktivera

en: unbalanced stack in %s
sv: obalanserad stack i %s

en: undefining "%s"
sv: avdefinierar ”%s”

en: unexpected end of file after #line
sv: oväntat filslut efter #line

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
sv: universellt tecken %.*s är inte giltigt vid början av en identifierare

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
sv: universellt tecken %.*s är inte giltigt i en identifierare

en: universal character names are only valid in C++ and C99
sv: universella teckennamn är endast giltiga i C++ och C99

en: unknown escape sequence: '\%c'
sv: okänd specialsekvens: ”\%c”

en: unknown escape sequence: '\%s'
sv: okänd specialsekvens: ”\%s”

en: unpaired UTF-8 bidirectional control character detected
sv: oparat dubbelriktat UTF-8-styrtecken upptäckt

en: unpaired UTF-8 bidirectional control characters detected
sv: oparade dubbelriktade UTF-8-styrtecken upptäckta

en: unspellable token %s
sv: ostavbar symbol %s

en: unterminated #%s
sv: oavslutad #%s

en: unterminated __VA_OPT__
sv: oavslutad __VA_OPT__

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
sv: oavslutad argumentlista vid anrop av makrot ”%s”

en: unterminated comment
sv: ej avslutad kommentar

en: unterminated literal
sv: oavslutad konstant

en: unterminated raw string
sv: oavslutad rå sträng

en: use -Winvalid-pch for more information
sv: använd -Winvalid-pch för mer information

en: use of C++11 long long integer constant
sv: användning av long long heltalskonstant enligt C++11

en: use of C++17 hexadecimal floating constant
sv: användning av hexadecimal flyttalskonstant enligt C++17

en: use of C++23 %<make_signed_t<size_t>%> integer constant
sv: användning av %<make_signed_t<size_t>%> heltalskonstant enligt C++23

en: use of C++23 %<size_t%> integer constant
sv: användning av %<size_t%> heltalskonstant enligt C++23

en: use of C99 hexadecimal floating constant
sv: användning av hexadecimal flyttalskonstant enligt C99

en: use of C99 long long integer constant
sv: användning av long long heltalskonstant enligt C99

en: user-defined literal in preprocessor expression
sv: användardefinierad konstant i preprocessoruttryck

en: while reading precompiled header
sv: vid läsning av förkompilerat huvud

en: while writing precompiled header
sv: vid skrivning av förkompilerat huvud
