libidn 1.21 - en to fi translation catalogue (43 entries)

en: Success
fi: Onnistui

en: String preparation failed
fi: Merkkijonon valmistelu ei onnistunut

en: Punycode failed
fi: Punycode-koodaus ei onnistunut

en: Non-digit/letter/hyphen in input
fi: Syötteessä on merkki, joka ei ole numero/kirjain/tavuviiva

en: Output would be too large or too small
fi: Tuloste olisi liian suuri tai liian pieni

en: String not idempotent under ToASCII
fi: Merkkijono ei ole idempotentti ToASCII-toiminnon aikana

en: Cannot allocate memory
fi: Ei voida varata muistia

en: System dlopen failed
fi: Järjestelmän dlopen-käsky ei onnistunut

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: String not idempotent under Unicode NFKC normalization
fi: Merkkijono ei ole idempotentti Unicode NFKC-normeerauksen aikana

en: Invalid input
fi: Virheellinen syöte

en: Output would exceed the buffer space provided
fi: Tuloste ylittäisi varatun puskurin tilan

en: String size limit exceeded
fi: Merkkijonon koko ylitettiin

en: Forbidden unassigned code points in input
fi: Kiellettyjä määräämättömiä code points-skalaariarvoja syötteessä

en: Prohibited code points in input
fi: Kiellettyjä code points-skalaariarvoja syötteessä

en: Conflicting bidirectional properties in input
fi: Ristiriitaisia kaksisuuntaisia ominaisuuksia syötteessä

en: Malformed bidirectional string
fi: Väärän muotoinen kaksisuuntainen merkkijono

en: Prohibited bidirectional code points in input
fi: Kiellettyjä kaksisuuntaisia code points-skalaariarvoja syötteessä

en: Error in stringprep profile definition
fi: Virhe strngprep-profiilimäärittelyssä

en: Flag conflict with profile
fi: Lippu ristiriidassa profiilin kanssa

en: Unknown profile
fi: Tuntematon profiili

en: Unicode normalization failed (internal error)
fi: Unicode-normeeraus ei onnistunut (sisäinen virhe)

en: Code points prohibited by top-level domain
fi: Code points-skalaariarvot kiellettyjä ylätason toimialueessa

en: Missing input
fi: Syöte puuttuu

en: No top-level domain found in input
fi: Syötteestä ei löytynyt ylätason toimialuetta

en: Usage: %s [OPTION]... [STRINGS]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [MERKKIJONOT]...

en: Internationalized Domain Name (IDN) convert STRINGS, or standard input.
fi: Kansainvälistetty verkkotunnus (IDN) muuntaa MERKKIJONOT tai vakiosyötteen.

en:   -h, --help               Print help and exit
      -V, --version            Print version and exit
fi:   -h, --help               Tulosta ohje ja poistu
      -V, --version            Tulosta versio ja poistu

en:   -s, --stringprep         Prepare string according to nameprep profile
      -d, --punycode-decode    Decode Punycode
      -e, --punycode-encode    Encode Punycode
      -a, --idna-to-ascii      Convert to ACE according to IDNA (default mode)
      -u, --idna-to-unicode    Convert from ACE according to IDNA
fi:   -s, --stringprep         Valmistele merkkijono ”nameprep”-profiilin mukaisesti
      -d, --punycode-decode    Pura Punycode-koodaus
      -e, --punycode-encode    Koodaa Punycode-koodauksella
      -a, --idna-to-ascii      Muunna ACE-koodiksi IDNA-koodista (oletustila)
      -u, --idna-to-unicode    Muunna ACE-koodista IDNA-koodiksi

en:       --allow-unassigned   Toggle IDNA AllowUnassigned flag (default off)
          --usestd3asciirules  Toggle IDNA UseSTD3ASCIIRules flag (default off)
fi:       --allow-unassigned   Vaihda ”IDNA AllowUnassigned”-lipun tilaa (oletus off)
          --usestd3asciirules  Vaihda ”IDNA UseSTD3ASCIIRules”-lipun tilaa (oletus off)

en:       --no-tld             Don't check string for TLD specific rules
                                 Only for --idna-to-ascii and --idna-to-unicode
fi:       --no-tld             Älä etsi merkkijonosta TLD-kohtaisia sääntöjä
                                 Vain valitsimille ”--idna-to-ascii” ja ”--idna-to-unicode”

en:   -n, --nfkc               Normalize string according to Unicode v3.2 NFKC
fi:   -n, --nfkc               Normeeraa merkkijono ”Unicode v3.2 NFKC”-koodauksen mukaisesti

en:       --debug              Print debugging information
          --quiet              Silent operation
fi:       --debug              Tulosta virheenjäljitystiedot
          --quiet              Hiljainen toiminta

en: only one of -s, -e, -d, -a, -u or -n can be specified
fi: vain yksi valitsimista -s, -e, -d, -a, -u tai -n voidaan määritellä

en: Type each input string on a line by itself, terminated by a newline character.
fi: Kirjoita jokainen merkkijono omalle rivilleen ja lopeta rivi rivinvaihdolla.

en: input error
fi: syötevirhe

en: could not convert from %s to UTF-8
fi: ei voitu muuntaa %s-merkistöstä UTF-8-merkistöön

en: could not convert from UTF-8 to UCS-4
fi: ei voitu muuntaa UTF-8-merkistöstä UCS-4-merkistöön

en: could not convert from UTF-8 to %s
fi: ei voitu muuntaa UTF-8-merkistöstä %s-merkistöön.

en: malloc
fi: malloc-käsky

en: could not convert from UCS-4 to UTF-8
fi: ei voitu muuntaa UCS-4-merkistöstä UTF-8-merkistöön.

en: tld_check_4z (position %lu): %s
fi: tld_check_4z (sijainti %lu): %s

en: could not do NFKC normalization
fi: ei voitu tehdä NFKC-normeerausta.
